Strona Festiwalu Szachowego Bydgoszcz

HISTORIA FESTIWALU

Historia Festiwalu Szachowego w Bydgoszczy

Pomysł zorganizowania wielkich szachowych zawodów zrodził się w 1999 roku. Z inicjatywy Grzegorza Schreibera, posła na Sejm RP, włączono bydgoski turniej do cyklu wielkich i uznanych już imprez szachowych w Polsce, tworząc GRAND PRIX POLSKI z trzech turniejów: z Memoriału im. Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju, Festiwalu Szachowego w Świdnicy i właśnie z Festiwalu w Bydgoszczy.

W swoim charakterze miał nawiązywać do tradycji szachowych w Bydgoszczy, m.in. do Szachowych Dni Bydgoszczy, rozgrywanych w mieście nad Brdą w latach 1977-85.

Festiwale w Bydgoszczy w latach 1999-2004 miały miejsce w przyjaznych instytucjach bydgoskiej kultury czy sportu, takich jak Teatr Polski czy obiekty WKS Zawisza.

Niezmiennie łączy je osoba najwybitniejszej bydgoskiej szachistki IM Małgorzaty Wiese, zdobywczyni brązowego medalu na Olimpiadzie Szachowej na Malcie 1980 roku, która pełniła funkcję Dyrektora Festiwalu i głównego jego organizatora.
Należy też wspomnieć o IA Ulrichu Jahrze, ikonie polskich sędziów, który pełnił przez lata funkcję głównego arbitra tych zawodów.

Dodać należy do tego grona oczywiście wybitnych szachistów z Europy i Polski: Alexieja Shirova, Timura Radjabowa, Jewgienija Glejzerowa, Agnieszkę Brustman, Bartłomieja Macieję, Tomasza Markowskiego, Kamila Mitonia, Bartosza Soćko, Monikę Soćko, Iwetę Radziewicz.

Festiwal cieszył się również uznaniem znanych osobistości polskiego życia społecznego i politycznego. Swym patronatem ubogacili turniej m.in. Premier Rządu RP Jerzy Buzek, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Rogacki, Prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz czy poseł do Parlamentu Europejskiego i Parlamentu RP Tadeusz Cymański.

Historia Festiwalu Szachowego w Bydgoszczy